2.10.2010

Ergonomia pracy

Ergonomia pracy to pojęcie ukute w okresie XIX-wiecznego rozwoju kapitalizmu na Zachodzie. Ludzie nauki, wyliczając i analizując, wymyślali, jak robotnicy mają wykonywać konkretną czynność, by w najkrótszym odcinku czasu zrobić najwięcej. Pewien uczony opracował nawet system 3 ruchów, mający usprawnić pracę na budowie przy kładzeniu cegieł- zaniechano go jednak, ponieważ robotnicy za bardzo skarżyli się na ból mięśni- oczywiście dopiero w momencie, gdy na rzeczonej budowie zabrakło zupełnie rąk do pracy. 


Wiele z tamtejszych pomysłów było jedynie próbą wyciśnięcia ostatnich potów z i tak zagłodzonych, źle opłacanych i pozbawionych praw robotników fabrycznych. 

My jednak  żyjemy w nieco odmiennych czasach i nikt nie oczekuje od nas tkania 30 metrów dywanu na dobę. Nasze wyzwania i obowiązki są zupełnie inne. Jednak warto zainstalować odpowiednie ułatwienia, które uprzyjemnią i uefektywnią naszą pracę.


By ergonomia zagościła w naszym miejscu pracy jako stały gość, trzeba przeanalizować kilka elementów, składających się na

WYGODĘ I KOMFORT MIEJSCA PRACY- jeśli masz niewygodne krzesło lub złe oświetlenie, a pracujesz w danym miejscu 8 godzin dziennie, możesz być pewien, że spadku efektywności swojej pracy możesz szukać w tym punkcie. Przeanalizuj elementy wystroju swojego biura lub miejsca pracy. Sprawdź, czy stół ma odpowiednią wysokość:
Określ, czy nie przeszkadza Ci w pracy jakiś niewielki, lecz irytujący hałas, jak szelest wiatraka lub starej lodówki z kącika socjalnego. Postaraj się unieszkodliwić źródło dźwięku lub przynajmniej nieco wyciszyć. 

Zastanów się, czy kolekcja zdjęć wnuka lub narzeczonego, kupka czasopism, plakat ulubionej drużyny  nie rozprasza Twojej uwagi i nie skłania do bujania w obłokach.

Postaraj się wygospodarować miejsce na najbardziej potrzebne Ci przedmioty, tak by mieć je w zasięgu ręki. Czas, który tracisz na wędrówki po taśmę na drugi koniec biura, można przecież spożytkować na przerwę.


Innym aspektem jest porządek w miejscu pracy- nieład i chaos wydłużają wykonywanie poszczególnych działań, ponieważ za dużo uwagi pochłaniają Cię nieistotne szczegóły, jak lokalizacja prospektów reklamowych, które "gdzieś tu były...", gdy czeka na nie zniecierpliwiony klient... 

Nie pracuj do utraty sił!  Pamiętaj o przerwach, choćby najkrótszych. Szanuj swój wzrok, kręgosłup i ogólne samopoczucie.  Zmęczony/a, może i skoczysz daną pracę, lecz licz, że później mogą być poprawki, które zajmą więcej niż drobna regeneracja sił przy herbacie.


Odpowiednio ustaw swój komputer. Skorzystaj z poniższego schematu, by sprawdzić, czy Twoje stanowisko komputerowe spełnia poniższe proporcje (przygotowane one są dla ludzi o wzroście 175cm): 



I pamiętaj- z definicji ergonomia miejsca pracy ma zapobiegać chorobom zawodowym, przemęczeniu oraz czynić pracę ludzką i przyjemną. Postaraj się, by Twoje stanowisko takie właśnie było.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli chcesz podzielić się swoim zdaniem: zostaw komentarz!